Felmérés: "az USA fenyegeti legjobban a világbékét"

2014.01.03 18:49

Egy 68 országban elvégzett nemzetközi felmérés eredményei arról tanúskodnak, hogy az emberek véleménye szerint az Egyesült Államok jelenti a legnagyobb veszélyt a 'világbékére'. A korábbi magyarázatokkal ellentétben nem olyan egyszerű a képlet, hogy az Amerikával szembeni ellenszenv csak a harmadik világ béli országokra jellemző. Számos NATO tagállamban és szövetséges országban (pl. Görögország, Törökország) is ez az eredmény jött ki.

A Worldwide Independent Network és a Gallup közös felmérése rávilágított, hogy már a NATO tagállamok sem fogadják el az USA világcsendőri szerepét. Az "Ön szerint melyik ország jelenti a legnagyobb fenyegetést a világ számára?" kérdés alatt listázott országok közül több mint 24% az Egyesült Államokat jelölte be, így magasan első helyre került a listán. A második helyen Pakisztán 8%-ot, harmadikként pedig Kína 6%-ot kapott. A negyedik helyre Izrael, Irán, Afganisztán és Észak-Korea került a 68 ország megkérdezettjeinek 5%-ával.

Az Obama-kormány saját választói előtt is nevetségessé tette magát, amikor állítólagos vegyi fegyverekre hivatkozva Szíria elleni katonai beavatkozásra szólította fel a nyugati országokat. Az amerikai válaszadók 70%-a szerint a kormány alkalmatlan arra, hogy a valós problémákra megoldásokat dolgozzon ki.

Az Egyesült Államokat legnagyobb veszélyként megnevezők azokból a közel-keleti és észak-afrikai országokból kerülnek ki, akik a közelmúltban közvetlenül is megtapasztalták az amerikai agressziót. Őket szorosan követik a NATO tagállamok, melyek a felmérés szerint is akaratuk ellenére vesznek részt a nyugati tömb agresszív terjeszkedésében. Mindez rávilágít, hogy a propagandára költött dollármilliárdok ellenére a lakosság sehol nem támogatja az atlantista terjeszkedést, az emberek világszerte elnyomó gépezetként tekintenek a NATO-ra.

Címkék: